Kedvezményezett neve: Rakamaz Város Önkormányzata, Tiszanagyfalu Község Önkormányzata és a Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Támogatás összege: 629 313 480 Ft
Támogatás intenzitása: 87,41 %
Projekt azonosító száma: KEHOP-2.1.3-15-2017-00049
A projekt fizikai befejezésének határideje:2024.06.24.
Általános leírás:
A tervezett beruházások elmaradása esetén sérül a fenntartható vízgazdálkodás megkövetelt elve (EU Víz Keretirányelv) a lakosság részére nem lesz biztosítva a jogszabályban előírt minőségű vezetékes ivóvíz és a térségében a romló színvonalú szolgáltatás a gazdasági és demográfiai fejlődés gátjává válhat.
A projekt megvalósításával projektgazda hozzájárul Magyarország derogációs kötelezettségének teljesítéséhez.
A projektjavaslat átfogó célja a települési vízellátás fejlesztése Rakamaz településen, az alábbiak szerint:
• a fenntartható településfejlődés környezeti feltételeinek javítása;
• a települési környezet állapotjellemzőinek javítása.
Ezáltal,
•az egészséges tiszta települések megteremtése;
•a projekt által érintett lakosság környezeti biztonságának megteremtése;
•a környezeti fenntarthatóság megteremtése.
A fejlesztési szükségszerűséget közvetlenül kielégítő célok
Konkrét cél: a szennyezők koncentrációjának határérték alá csökkentése, vagyis az ivóvíz-minőségi jogszabály (201/2001. (X.25.) Korm. rend.) követelményeinek teljesítése. Ehhez kapcsolódó döntő jelentőségű kötelezettség, hogy a lakosság számára szolgáltatott ivóvíz minősége valamennyi szabályozott paraméter tekintetében megfelelő legyen.
Az ammónia-mentesítés, vas- és mangántalanítás mellett a biztonságos fertőtlenítés lehetőségének megteremtése hatékony védelmet jelent a szerves szennyezések elhárítására, valamint a hálózati nitrifikáció megelőzésére.
Az ivóvíznek a fogyasztás helyén kell előírt minőségűnek lenni. Ehhez az is szükséges, hogy a hálózatban lehetségessé váljon a másodlagos szennyezés megelőzése.
Lakossági, ellátási célok
Cél a lakosság megfelelő, az előírásokat kielégítő, egészséges ivóvízzel történő ellátása, szolgáltatás színvonalának és biztonságának javítása.
Környezetvédelmi, ökológiai célok
A projektfejlesztéssel kapcsolatban e célok közvetve fogalmazódnak meg, hiszen az emberi egészség védelme, mint elsődleges, közvetlen cél mellett a projekt megvalósítása az emberi életkörülmények, elfogadható életminőség és az egészséges lakókörnyezet biztosítását szolgálja.
A fenntartható fejlődés és az esélyegyenlőség teljesülése
A projekt fő célja a lakosság egészséges ivóvíz szükségleteinek hosszú távon fenntartható kielégítése. Ez egyben lehetővé teszi az ivóvízminőség terén a régiók között fennálló különbségek csökkentését is, eleget téve ezzel az esélyegyenlőség horizontális alapelveinek. Elejét kell venni a kifogásolható minőségű víz fogyasztásából eredő egészség károsításnak. A jó minőségű ivóvíz értéknövelő tényező, növeli a települések vonzerejét elsősorban a turizmus, de a gazdaság egyéb szereplői körében is. Általános cél továbbá ennek az állapotnak hosszú távú és biztonságos fenntartása.